Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

HASIRCI GROUP YÖNETİM KURULU ÜYESİ M. BEYHAN HASIRCI ; BU ÜLKEDE ZEKİ ADAM SIKINTISI YOKTUR BU ÜLKEDE ‘’GÜVENİLİR ADAM’’ SIKINTISI VARDIR - Gündem 27 Gazetesi -Gaziantep-Online Haber
   
 HASIRCI GROUP YÖNETİM KURULU ÜYESİ M. BEYHAN HASIRCI ; BU ÜLKEDE ZEKİ ADAM SIKINTISI YOKTUR BU ÜLKEDE ‘’GÜVENİLİR ADAM’’ SIKINTISI VARDIR

HASIRCI GROUP YÖNETİM KURULU ÜYESİ M. BEYHAN HASIRCI ; BU ÜLKEDE ZEKİ ADAM SIKINTISI YOKTUR BU ÜLKEDE ‘’GÜVENİLİR ADAM’’ SIKINTISI VARDIR
 Yazı Boyutu

 Tarih : 13.02.2013 - 00:15:08 


Gaziantep’te faaliyet gösteren Hasırcı Yapı&Mimarlık yapmış olduğu yeni ve modern yerleşim alanlarıyla Gaziantep’in gururu olmaya devam ediyor. Benzersiz projeler tasarlayan; ayrıca konfor açısından inşaat sektöründe yeni ufuklar açan Hasırcı Yapı & Mimarlık yaptığı inşaatlarda kaliteden ödün vermeyerek depreme dayanıklı konutlar inşaa ediyor.


Ticari merkez Projesinde 24 daire ve 24 iş yerinden oluşan ticaret merkezini 2009 yılında teslim eden Hasırcı Yapı Haskent sitesi Karataş Bölgesi’ nde arsasını satın aldığı 3 blok 210 daireden meydana gelecek olan projede ise 2009 yılı içerisinde satışına başlanarak sahiplerine 2 yıl içinde teslim etti.

2013-2014 yıllarında Haskent 2, Haskent 3 ve Haskent 4 projelerimiz Karataş’ta devam ederken Beylerbeyi bölgesinde de Beykent1, Beykent2 ve Beykent 3 projeleri Hasırcı Yapı ve Mimarlık kaliteli yaşam alanları inşaa etmeye devam ediyor.

İnşaat firmalarının çoğunun sancılı dönem geçirdiği şu günler de; birçok firmanın gitme kalma savaşı arasında, imaj tazeleyen ve marka haline gelen Hasırcı Grup bünyesinde hizmet veren Hasırcı Yapının İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve Hasırcı Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Beyhan Hasırcı ile çok özel konulara yer verdik.

“Hasırcı İsminde Köklü Bir Aile Şerefi ve Dürüstlük Hikâyesi Var.”

Uzun yıllardır aktif iş yaşamı içerisinde başarılı çalışmalara imza atan Hasırcı Group Yönetim Kurulu Üyesi ve Hasırcı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı M. Beyhan Hasırcı “Benim için başarı; kazanmak ama kimseyi incitmemektir. Benim felsefem her zaman Ya bir yol bul, Ya bir Yol Aç, Yada Yoldan Çekil. Anlayışıyla olmuştur. Bu sektör öyle bir sektördür ki ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın. Biz tozu dumana katmayı seçtik. Ama bu güne kadar bir tek insanı bile kırıp incitmedik.” Dedi.

“Tabağınızın Kalitesini Müşterinizin Kafasında Kırarak Gösteremezsiniz”

“Benim için başarı; kazanmak ama kimseyi incitmemektir. “Kırıp döktükten sonra başarının pekte bir anlamı kalmıyor” diyen Hasırcı “iş yaşamında dikkatli söz verip onu yerine getirmek önemlidir. “Kolay söz veren, kolay yalan söyler. Müteahhitlik taahhüt etmektir. Bundan dolayı verilen sözün yerine getirilmesi çok önemlidir” diye ekledi. Bugün Tekstil, İnşaat, Enerji, Turizm ve Ambalaj sektörlerinde faaliyet gösteren Hasırcı Group’un 1900’lü yıllardan günümüze olan hikâyesini paylaştı.

Sektöründeki birçok firmaya örnek olacak hikâyesi şöyle…

-Beyhan Bey Öncelikle bir Sanayi Kolunuz var. Buradan Başlamak İstiyorum. Kuruluşunuz Nasıl Oldu?

Hasırcı Ailesi’nin asıl mesleği hasırcılık. Bu meslekte 1900’lü yıllara dayanan bir geçmişimiz bulunuyor. Dedemin babası o tarihlerde hasır üretimine başlamış. Hasır üretiminin yanı sıra hasır alım satımını da yapmış. Zamanla hasırın yerini kilimler almış. Gaziantep’te kilim imalatı yapmaya başlamışlar.  Daha sonra gelen talepler azalınca kilim al satına başlamış. Rahmetli dedem çok sevilen çok kabul gören ve çevresi çok olan bir zatı muhterem olduğundan dolayı çevresinden aldığı talepleri zamanla karşılayamamaya başlamış. Gaziantep sanayisinin temellerinin ilk atıldığı bölge olan Çıksorut’ta kilim ipliği üretmeye başlamış. Kilim ipliği üretimiyle birlikte ticaret kapasitemiz de artmış. Sanayi üretimi hikâyemiz de kilim ipliğiyle böylece başladı.

-Siz işe Nasıl Atıldınız.

“Benim üniversiteye hazırlandığım yıllardı. Amcamın oğlu İlker Hasırcı ve ben iplik fabrikamızda Bölüm sorumlusu olarak çalışmaya başladık. Önce işletmenin bir bölümünü, daha sonra yarısını derken tamamını amcamın oğlu İlker’le beraber yönetmeye başladık. Hatta işletme 24 saat çalıştığı için daha verimli olmak amacıyla vardiyalı çalışmaya karar verdik. Sabah 7 akşam 7 olmak üzere dönüşümlü olarak gece ve gündüz çalışma sistemi oluşturduk.

O dönemlerde tesisin üretimi günlük 1,5 ton civarındaydı. Bu çalışma temposuyla birlikte üretimimiz 7 tona kadar çıkmıştı. Yaptığımız işte çağa ayak uyduracağımız ve talepleri karşılaya bileceğimiz bir değişiklik yapmak istedik.  Yaptığımız araştırmalar sonucu piyasa da eksikliği duyulan polipropilen iplik üretimine geçtik. İpliği direk hammaddeden üretenler ile elyaftan üretenler arasında ciddi bir fark oluşmaya başladı. Dolayısıyla tesisi yenilemek zorunda kaldık.

-İlk Göz Ağrım dediğiniz OSB yatırımınız neydi?

“Bizim işimiz her ne kadar iyi olsa da bulunduğumuz zaman itibariyle triko ipliği çok değerli bir hal almaya başladı.  Bu ürün de üretime geçmek için mevcut sistemimiz uygun değildi. 1998’li yıllarda yeni bir iplik tesisi için organize sanayi bölgesine gidilmesi ne karar verdik.”

-Bulunduğunuz işle inşaat işi birbirine Paradoks bir sektör. İnşaat alanına nasıl girdiniz?

Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yatırımlar ile beraber aile toplandı. Yeni yatırımlar konusunda bir konsensüs oluşturuldu. Ancak toplanmalar gösterdi ki yeni yatırımlar konusunda tüm aile bireyleri arasında farklı düşünceler vardı.  Amcalarım ve biz iş alanları konusunda ihtisaslaştık ve iş alanları dallarına ayrıldık. Kazım ve Mahmut Amcam ortaklarıyla birlikte halı imalatına girdiler. Galip amcam iplik ticaretine başladı. Ardından Hasırcı Tekstil’i kurdular. Babam da bir inşaat firmasına ortak oldu ve böylece inşaat sektörüne de girmiş olduk. Ben de bir dönem Amerika’ya gittim ve döndüğümde arkadaşım olan Mimar M. Cemil Okkıran ile inşaat projelerine başlamayı düşündük. 2000 yılında inşaat sektörüne girmiştik fakat 2005 yılında kendi şirketimiz adına inşaat yapmaya başladık. Yine bu dönemde babam da ortak olduğu firmadan ayrıldı ve Hasırcı Yapı’yı kurduk.

-İnşaat Alanında Neler Yapıyorsunuz?

Şuanda 1500 adet dairemizin inşaatı devam ediyor. Tamamladığımız proje sayımız 10’un üzerinde. 9 adet projemiz ise yapım aşamasında. Bizim hayata geçirdiğimiz her projemizin daire sayısı genellikle 100’ün üzerindedir. En son hayata geçirdiğimiz projemiz 298 daireden oluşuyordu. Ondan önce hayata geçirdiğimiz diğer projemiz ise 280 daireden oluşuyordu. Bizim gelişme politikamız gerçekleştirdiğimiz her yeni projede daha büyük adımlar atmak oldu. Şuanda 4 ayrı bölgede çalışıyoruz. Karataş Şahinler Vadisi, Karataş Merkez, Akkent, Beykent ve ayrıca yeni gelişmekte olan Onkoloji Hastanesi’nin bulunduğu bölgede projemiz devam ediyor.

-Gaziantep’in Göz Bebeği İbrahimli İçin Neler Planlıyorsunuz?

İbrahimli bölgesinde daha önce büyük projelerimiz oldu. En son 7 blok ve 80 daireden oluşan Hasbahçe Sitesi’ni daire sahiplerine 3 yıl önce teslim ettik. Ama bu projeden sonra İbrahimli Bölgesi’nde başka projeye devam etmedik. Çünkü o bölgede arazi fiyatları anormal şekilde yükseldi. Arsa fiyatlarının böyle yükselmesi dolayısıyla daire fiyatlarına da büyük ölçüde yansıyacaktı. Bunun da bir tıkanıklığa sebep olabileceğini düşündük. Örneğin 200 – 300 bin liralık bir dairenin 400 – 500 bin liraya çıktığını gördük. Bu sebeple böyle bir riske girmedik. Ancak İbrahimli 2. Bölge imara açıldığında orada büyük proje hedeflerimiz var.

-Sizce Ev Fiyatlarının Bu Kadar Yükselmesinin Sebebi ya da Sebepleri Nedir?

Ev fiyatlarının artışının altında yatan birkaç unsur vardır. Kentsel dönüşümle birlikte evleri yıkılan insanların konut ihtiyacı, Van depremiyle birlikte Gaziantep’e gelenler, Suriye’de yaşanan olaylardan gelen mülteci ailelerin barınma ihtiyaçları, Gaziantep’te bir olan üniversite sayısının üçe yükselmesi gibi ve bu üniversitelerin aldığı öğrencilerin kalacak yer araması. Bunlar başlıca dinamikler. Bu olumsuzluklara paralel olarak bir de yani arsaların ve bölgelerin imara açılmaması arzdan çok talebin yaşanması. Tabiri caizse inşaat sektöründe cari açık vermemize sebep oldu. “

-Siz Kişiliğiniz Dolayısıyla Sorun Değil Çözüm Üretirsiniz. İnşaat firmasının Lokomotif Firması olarak çözümü sizce nedir?

“Gaziantep’te yeni imarlı arsaların sunulmasıyla birlikte konut sıkıntısının aşılacağını düşünüyorum.”

-Önümüzdeki Dönem de Taşınmazlardaki Fiyat Rotası Nasıl Olacak?

İçinde bulunduğumuz taşınmaz konjonktüründe görülmüştür ki fiyat indirimi yapılamaz. Bu hem Şehrimiz de hem de Ülkemizde böyle olacak. İçinde bulunduğumuz etmenler düzeltilmedikçe, Ülkemizde de fiyat indirimi yapılamaz. Bu koşullar iyileştirilmeden fiyatların geriye gitmesi söz konusu olamaz. Kısa vadede fiyatların sabit kalacağı kanaatinde değilim. İskân fiyatlarının çıkarılan kanunlarla rotasına oturtulursa ev fiyatları da yatay seyir izleye bilir.

-İnşaat Alanlında İdol Olmanızı Neye Bağlıyorsunuz?

“Bana göre para her şey değildir. İsim ve imaj her şeyden önde gelmektedir. Babamızın ve aile büyüklerimizin kendime şiar edindiğim bir sözü vardır. ‘İşin Hilesi Dürüstlüktür’ sözü ve mantığıyla büyütüldük. Bunun yanında kul hakkına olan inancımız yaptığımız işin hakkını vermemizde birer etken. Tabi yaptığımız işte kalite en büyük tercih sebeplerimizden biridir. Örnek vermek gerekirse bizim Karataş Bölgesi’nde yaptığımız 210 dairelik bir projede duvar malzemesi olarak tuğla taahhüt etmemize rağmen ytong kullandık. Çünkü ytong ısı ve ses yalıtımı konusunda çok daha iyi bir malzemedir. Bu malzemeyi kullandığımız için oluşan fark neredeyse bir daire parasıydı. Ama maddi anlamda zarar etmemize rağmen aslında kazanan biz olduk. Biz hep taahhüt ettiğimizden daha iyisini ve daha kalitelisini yapıyoruz. Hasırcı İnşaat’ın başarısının sırrını özetlemek gerekirse dürüstlük, kalite,  güven zamanında ve söz verdiğimiz gibi teslimat diyebiliriz.

İnşaat’ta Var Olan Firmaların Genel Çetelesini Çıkartacak Olursak Nasıl Bir Resim Ortaya Çıkar?

Genel bir sektörel bakış atacak olursak mevcut firmalara kusursuz diyemeyiz. Gaziantepli firmaların inşaat kalitesi oldukça iyi ama mükemmel değil. Kişisel Kanım o dur ki daha alacağımız çok yol var. Tabi birtakım küçük sıkıntılar olsa da sektör gayet sağlıklı büyüyor. Şehrimizdeki, firmaların çoğu köklü bir geçmişe sahip. Bunun yanında az da olsa işi hiç bilmeden bu alana yönelenler de var.

İnşaat sektöründe öz sermayesi yeterli olmadığı halde; sermayelerinden katlarca büyük projelere soyunan firmalar var.  Ev sahibi olmak isteyen insanlar yıllarca çalışıp kıt kanaat oluşturdukları birikimlerini beşeri ihtiyaçların başında gelen konut ihtiyacına harcama yapmayı düşündüklerin de; ev alacakları firmaları çok iyi analiz etmeliler. Ailesine barınmak için ev almayı planlayan kişiler inşaat firmasını çok iyi analiz etmeli, araştırmasını mükemmel yapmalı.  Şehrimizde sermayesi yetmediği halde mali durumlarından katlarca fazla projelere kalkışmakta olan maalesef firma bulunuyor. Genele baktığımızda küçük bir oran olsa da, etkilediğinde yüzlerce insan mağdur olacak ve çok sayıda insan hayal kırıklığı yaşayacak. İnşallah durum böyle olmaz.

Kısacası sektör iyiye gidiyor diye çılgınca yatırım yapmak, felaketleri de beraberinde getirebilir.

-Gaziantep Ekonomisinin Totalini Çıkartırsak Ne Dersiniz?

Gaziantep Suriye’deki sıkıntılara rağmen frene basmadıysa, dünyadaki diğer sıkıntılara bakıpta frene basmaz. Gaziantep büyümeye devam edecektir. Türkiye’nin de istikrarlı bir şekilde büyüyeceği kanaatindeyim. Ülke olarak tek eksiğimizin Ar-Ge çalışmaları ve katma değeri yüksek ürünlerimizin olmayışı diye düşünüyorum. Amerika bugün 100 gr ağırlığındaki cep telefonunu 2.500 TL’ye satarken, biz dünyada üretiminde lider olduğumuz makine halısını 120 TL’ye satıyoruz. Binbir zahmet ile ürettiğimiz buğdayın kilosunu 80 kuruşa satıyoruz. Rakamlar ortada, farkı değerlendirmek ve geleceğe yani Ar-Ge’ye yatırım yapmamız gerektiği aşikâr.

Sivil Toplum Kuruluşlarına da Gönül Bağı Olarak Göz Kırpıyorsunuz. Hangi Kuruluşlarda Etkinliğiniz Var.

Şuan Gaziantep’te Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin Başkan yardımcılığını yapıyorum. Aynı zamanda Teşkilatlanma Komisyon Başkanıyım. Yönetim kuruluna girdiğim yıllarda 102 üyemiz vardı. Başkanlığını yürüttüğüm teşkilat ekibimle birlikte 1,5 yıl gibi kısa bir sürede 205 üyeye ulaştık. Ayrıca Tuskon, Günsiaf ve Hürsiad’ta üyeliklerim bulunuyor.

Çılgın Bir Gezgin

“İnsanların en büyük hayallerinden birisi de bir sabah çıkıp Dünyayı gezmektir. Ama her nedense bunu kimi maddi sebepler, kimisi zaman bulmamak yüzünden erteleyip duru. Aslında yola çıkıldığında yol siz bazen istediğiniz yere, bazen de istediği yere götürür. Yeter ki yola çıkmak için bir adım atılsın. “Hasırcı Yönetim Kururlu Üyelerinden M. Beyhan Hasırcı çılgın ruhu ile bunu yapmayı başarıyor. _Hayallerini ertelemeyen M. Beyhan Hasırcı “Seyahat et sıhhat bul” prensibinden yola çıkarak gezgin ruhu özgür ruhu özgür bırakmış. Her fırsatta bir başka ülke bir başka kültürün gizemini keşfetmek için yollara düşüyor.

Çocukluğundan beri motor tutkunu olan Beyhan Hasırcı, motor ve gezgin ruhu ile iş dışındaki zamanlarında yolların çılgın yolcusu olarak her an her yerde karşımıza çıkabilir.

Küçüklüğünde üç tekerlekli bisikletle başlayan motor macerası geçirdiği motor kazasından sonra yavaşlasa da kendi işi dışında motorun özgürlüğü yaşıyor. Motorun rüzgârında özgürlüğü gezi güzergâhlarında huzuru yakalıyor.

Amerika’dan Afrika’ya çok sayıda ülkeyi gezen M. Beyhan Hasırcı iş hayatındaki olgunluğu bırakıp bir çılgın maceracıya dönüşe biliyor. Belgesellerde bile izlerken çekindiğimiz güçlü çeneleri ile diğer hayvanların korkulu rüyası olan timsahların sırtına binerek poz veriyor.

Motoru ve gezginliği hayatının bir parçası olmuş. Maceracı ve çılgın yönü iş hayatında da özgün işler yapmasında kendisine yol göstermiş.

-Hep Hayalini Canlandırdığınız Hobiniz Varmı?

Benim en büyük hayalim pilot olmak. Ama yolcu uçağı değil, savaş uçağı kullanmak istiyorum. Bugün bana deseler ki “Bütün servetini bırak, seni savaş uçağı pilotu yapacağız”, tüm servetimi geride bırakmaya razıyım. Pilot olarak yaşamımı sürdürebilirim. Şu ana kadar da ABD’de helikopter ve küçük birkaç uçak kullanarak deneme uçuşları yaptım. Hatta ABD’de bir kursa başlamak üzereyken ailemin isteği üzerine Türkiye’ye dönmek zorunda kalmıştım. Gaziantep’te pilotluk kursu açılırsa ilk kayıt yaptıran ben olurum. Kısacası ömrüm yeterse bir şekilde uçak kullanacağım.

Hasırcı Ailesi

 

Gaziantep in köklü ailelerinden Hasırcı ailesi tekstille uğraşan bir geleneğe sahip. 1907-1977 yılları arasında yaşayan aile büyüklerinden Ahmet Hasırcı Hasır imalat ve tüccarlığı yaptı. Ailenin soyadı da buradan geliyor.  Aile 1960-1980 yılları arasında kilim imalat ve ticareti yaptı. 
 Ahmet Hasırcı ’dan sonra aile bireylerinden, M. Galip, Ahmet, Mahmut, Kazım Hasırcı kardeşler babalarının mesleğine devam ettiler.  M. Galip, Ahmet Hasırcı Kardeşler; Has elyaf olarak iplik, halı ve kilim işi yaptılar. M. Galip Hasırcı iplik imalatına devam etti. Ahmet Hasırcı İnşaat sektöründe çeşitli ortaklıklar yaptı. Daha sonra  2000 yılında Hasırcı Yapı kuruldu M. Galip Hasırcı, tekstil ticaretinden imalata geçmiş ve bugün halı ve iplik ağırlıklı çalışmaktadır. Hasırcı Yapı birçok büyük projeye imza attı. 2008 yılı sonrasında M. Galip Hasırcı ile birlikte Hasırcı Yapı yoluna daha güçlü şekilde devam ediyor.  Editör :  VOLKAN KARABAĞLI

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 24 Puan Verildi
3996 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Volkan Karabağlı

Volkan Karabağlı ¬
SEVGİLİLER GÜNÜ

Hüseyin Ataoglu

Hüseyin Ataoglu ¬
GÜZELİ İSTEYELİM Kİ KALBİMİZ GÜZELLİK DOLSUN

MAHMUT YILDIRIM

MAHMUT YILDIRIM ¬
TÜRKİYE-İSRAİL GERGİNLİĞİ

YEŞİM İŞGÜZAR

YEŞİM İŞGÜZAR ¬
HAFIZA VE BESLENME

MURAT ERÇELEBİ

MURAT ERÇELEBİ ¬
JAPONLAR VEYA CAPONLAR

Yusuf YAPICI

Yusuf YAPICI ¬
Çocuklarda Dikkat Eksikliği
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Nisan 2014

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 2
 Bugün : 217
 Dün : 258
 Toplam : 247867
 Ip No : 107.20.30.170
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.1284 2.1322
  Euro 2.9411 2.9464
 
 Hava Durumu 
 Reklam
PageRank Checker


İş Dünyası Dergisi Haberleri | İş'te Magazin Haberleri | Gaziantep Haber | Ekonomi | Siyaset Kültür Ve Sanat | Spor | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2004- Gündem 27 Gazetesi -Gaziantep-Online Haber - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.